Üks, üks, üks… testime…

Ülesanne: Testi koostamine

Nagu ülesanne ütleb, koosta test ja seda TAO testing keskkonnas. Kuna eelnevalt olin just koostanud ägeda õppevideo mobiilse interneti kohta, ning küsimuste osa läbi mõelnud, et kõik vastaks ikkagi nõuetele ja aitaks õppida ka, siis sisulise osa kasutasin varasemast materjalist. Kui aga testi koostamisele endale mõelda, siis ohoh… kui H5P puhul täheldasin mõnda veidrust, aga harjutamine tegi meistriks, siis selle TAO keskkonnaga nägin ikka päris palju piina ja uusi ja uusi katseid. Õnneks oli mul kodus võtta QTI spetsialist, kellega konsulteerides sain ka testi loodud ja eksporditud. Aga nüüd teeks ma neid H5P asju parema meelega küll.

Igatahes alustasin küsimuste ehk itemite loomisest. Kuna oli soov, et oleks kaks mõisteid hõlmav ning üks protseduuriline küsimuse tüüp. Siis valikut väga pole ja valituks said mõistete jaoks paari leidmine ehk “Associate Interaction” ja valikvastused ehk “Choice Interaction“. Ning protseduuriliseks, see on nagu asjade järjestamine eks, valisin järjestamise ehk “Order Interaction“. Tõsti lõin nende kolme tüübiga.

Alustasin protseduurilisest ülesandest. Tegin valikukastikesed valmis, aga järgmises sammus jäingi kohe hätta, sest tahtsin kõiki asju lohistada ja sobitada. Klikkisin läbi pea kõik hammasrattad ning menüüd ja lõpuks sain valmis midagi sellist nagu järgneval pildil. QTI spetsialist kiitis igatahes heaks.

Seejärel mõtlesin, et võtan midagi lihtsamat ette, valikvastused. No neid on igasuguste erinevate vahenditega enne ju tehtud. Jaa, selelga sain esiti hakkama. Aga sellest, kuidas lugeda ainult 1 valik mida saab valida, ehk raadio nupp, siis see vajas nuputamist. Selle leidsin kõrval menüüst “Allowed choces”

Kokku tuli siis selline kogumik väidetest:

Seejärel mõtlesin, et võtan vastu uue väljakutse – paaride ühendamine. Ja oligi. Väljakutse! Igatahes õnnestus lõpuks õiged elemendid omavahel lõpuks ära paaritada. Tahtsin siin kangesti lohistada jällegi, aga võti oli klikk elemendil A, klikk lahtril, klikk elemendil B, klikk lahtril ja nii ikka jälle ja jälle paare moodustades. Mõnus!

Siis avasin Testi saki ning siin väga midagi kirjeldada eriliselt ei olnud, oli suht arusaadav. Testi ja nimi, sektsioon ja nimi, ja elemendid tuli lisada sektsiooni sisse. Valmis!

Test valmis, ekspordi nupp oli kohe nähtaval kohal. Tulemus zip fail kettale. Tegelikult OSX’i puhul oli kettal kaust, milles sisuks XML failid.

XML faili sisu oli järgmine:

Ehk siis tegelikult on see päris loetav ning, kui see koostamise tööriist hinge täis ajab siis näidete alusel annab QTI standarti struktuuri järgides luua ka testid XML failidena. Kokkuvõttes võib jälle ühe kogemuse seinale riputada, oli põnev ettevõtmine.